Pár slov o důchodcích, důchodech a uznání Link to heading
Bylo mi nedávno řečeno, že důchodcům (a konkrétnímu důchodci) nepřeji důchod; že si neuvědomuji, že plno mých současných požitků stojí na jejich práci a nevážím si toho; a že bych měl být uznalejší.
Krátká verze Link to heading
Nikdy jsem neřekl a nemyslím si, že si důchodci nezaslouží důchod, nebo že se tento nemá valorizovat. Co mi vadí, že se tento vztah staví poněkud jednosměrně - těch uznalých by mělo být víc.
Delší verze Link to heading
Samozřejmě vím, že drtivá většina dnešních důchodců pracovala. I já teď pracuju a jednou nebudu a budu důchodcem. A taky budu rád, když budu mít slušné živobytí. Tady asi není co řešit.
Jenže mě docela štve jedna věc. Když se ke konci roku ví, že a kolik dostanou důchodci “od státu” přidáno, strhne se shitstorm, že to je nic, že to je směšné, že si z nich asi stát dělá srandu a že jim krade peníze a že tohle si může strčit vítekam. A protože každou korunu důchodcova pravidelného měsíčního příjmu musí někdo vydělat - opravdu nejsou žádné “státní” peníze, jsou jenom peníze z různých daní - já to vnímám tak, že důchodci nadávají mně jako zdroji jejich důchodů, že pohradají mými penězi, které jim z výplaty každý měsíc (pokud mám práci) přes stát posílám.
Takže ano, pojďme udělat dohodu: já uznávám vaše zásluhy a přeji vám důchod i valorizace, tím spíš, pokud jste na něm závislí - ale vy mně zase neurážejte. Ok?
Kontext Link to heading
Určitě se shodneme, že se mění věková struktura společnosti - v průměru stárneme - a tím se zvyšuje podíl důchodců na populaci. To samo o sobě vytváří pnutí v důchodovém systému, protože se zároveň zmenšují příjmy a zvyšují výdaje (v tomto případě důchody, ale třeba taky náklady na zdravotnictví - ostatně i zdravotní pojištění je jenom další daň). Není o čem se bavit.
Při tom všem důchodci stále dostávají důchody, které jsou pravidelně i mimořádně valorizovány mj. podle seniorského nákupního koše. Díky těmto valorizacím například v období covidu reálné důchody neklesly nebo téměř neklesly, na rozdíl od platů a mezd drtivé většiny zaměstnanců, a byly vypláceny se železnou pravidelností, ať už se dělo cokoliv.
Ono to přirozeně má smysl - většina důchodců je na státním důchodu (bohužel) závislých a jejich zdraví jim často neumožňuje si přivydělat.
Ovšem taky je pravda, že důchodci jsou největší voličskou skupinou. Určitě nejsou skupinou homogenní, to ne, ale přesto jim politici vždycky půjdou na ruku, protože když je naserou, nebudou zvoleni. Výdělečně činní jsou mnohem různorodější skupinou - zaměstnanci státních institucí, zaměstnanci soukromých firem, podnikatelé, a různé kombinace.
Poznámka na okraj: takovou skupinou nejsou ani - například - matky samoživitelky. I proto jsou na tom hůř, než průměrný důchodce a stát pro ně často má jenom knížecí rady typu “tak si toho šmejda zažalujte, když vám na děcko neplatí”, nebo “tak jste si vybrala špatného otce pro své děti, to je váš problém” (s tím tuším kdysi přišel nějaký lidovec).
Důchody tedy rostou jak jednotlivě, tak jako rozpočtová kapitola. Aby se to dalo utáhnout, stát musí dělat nepopulární opatření - zvyšovat daně (i když se snaží dělat, že to nedělá), snižovat jiné výdaje (dnes je v českém státním rozpočtu 93 procent výdajů mandatorních, daných nějakým zákonem, které nelze snadno změnit, tedy ne bez změny zákona) a to odnáší infrastruktura, platy státních zaměstnanců, ekonomika jako celek… A nakonec si stát musí půjčit, a s tím má nezanedbatelné náklady: jenom na úroky (tzv. dluhová služba) má příští rok jít 100 mld Kč.
Jinými slovy - jakkoliv bych důchodcům rád dopřál, ty finance je třeba někde získat. Proto se řeší snížení výdajů, tedy pozdější odchod do důchodu, změny systému valorizací (nijak zásadní) nebo dokonce zásadní změny v konstrukci a/nebo výši důchodů. Současně se hledá zdroj dalších nebo vyšších příjmů, tam ale nedá čekat žádný zázračný velký zdroj, spíš půjde o zvýšení daní nebo něco podobného.
Z těchto i jiných důvodů mám silné obavy o svůj vlastní budoucí důchod: důchodová reforma žádná, rozpočet napnutý “za hranu”, ale ok, vím to dopředu a musím se nějak postarat. Můžou za to dnešní důchodci? Nijak zvlášť. Můžou za to politici, kteří se tváří, že se nic neděje? Ano. A samozřejmě za to můžou jejich voliči, bez ohledu na věk, sociální status, příjmy a cokoliv dalšího.
Odkazy Link to heading
Uvažoval jsem o odkazech, ale tohle byl spíš takový rychlý blogpost než analýza. A navíc je plno lidí, kteří stejně oficiálním zdrojům nevěří, takže si nebudu dělat násilí a zbytečně házet perly… na zeď :)