Konec Twitteru Link to heading
Konec Twitteru začal v okamžiku koupě společnosti Elonem Muskem za 44 mld USD.
Twitter sice snad nikdy nebyl v zisku, ale nějak se snažil a nějak fungoval… Byl hodně blízko tomu, čemu by se dalo říkat globální dvorek – novináři, politici, influenceři (ať už si pod tím představíte cokoliv), firmy, stát a jeho instituce – byli tam prostě všichni.
Muskovi (a dalším lidem, především v USA) se ale Twitter nelíbil. Omezoval extrémistický obsah, a protože právě s takovým obsahem Musk souzní, dal dohromady pár babek – a dost možná i pár strejců – a Twitter koupil. (Je třeba poznamenat, že Twitter měl problém i s omezováním relevantního obsahu, ale v porovnání s jinými platformami byla moderace obsahu na Twitteru o poznání lepší.)
Sama koupě byla poměrně komplikovaná, protože ji Musk napřed oznámil a oficiálně učinil nabídku, pak si to rozmyslel a nabídku zrušil, to mu soud zatrhl, takže učiněná nabídka zase platila a nakonec, po nějakých dalších peripetiích, Musk Twitter koupil.
No a právě od toho okamžiku to šlo s Twitterem “zu Grunde”. Pak se přejmenoval na X. (V dalším textu jméno “Twitter” odkazuje na dobu před koupí a “X” po koupi.)
Následně vyvstala otázka: co dál?
Čím nahradit Twitter? Link to heading
Výčet rozhodně není úplný, nejsem žádná autorita přes socsítě.
Facebook (Meta) – co to toxicity přímý konkurent X, navíc generačně poněkud “starý”: traduje se, že děti, které na něm kdysi začínaly, tu zestárly, ale mladší generace už nedorazila.
Instagram (Meta) – nikdy nebyl v postavení konkurenta Twitteru, takže vlastně úplně jiná síť. Zmiňuji ji tady ale kvůli Threads.
Threads (Meta) – vytvořen jako přímý konkurent Twitteru v době jeho pádu, aby mu přebral uživatele. Bohužel je to uvnitř pořád Facebook s jeho algoritmy a chybami. Účet na Threads má každý, kdo má Instagram, takže má papírově hodně uživatelů.
Zajímavost: Threads používá stejné komunikační protokoly, jako Mastodon (fediverse) a tudíž je možné připojit Threads do fediverse. Prý se na tom už pracuje; ale čert ví, je-li o co stát.
Mastodon – svobodná a decentralizovaná síť, součást fediverse (= federativní vesmír). Stojí na principu, že si lidi a instituce mohou provozovat vlastní servery a ty budou navzájem propojeny komunikačními protokoly, zde ActivityPub - asi tak, jako jsou propojené emailové servery.
Ve fediverse ale nenajdete jenom mikroblogovací službu Mastodon (à la Twitter), ale i servery mnoha dalších typů – pro obrázky (à la Instagram), video (à la YouTube) a mnoho dalších. Vše sjednoceno protokoly ActivityPub.
Bluesky – komerční síť, založená původními autory Twitteru ještě před jeho pádem jako jeho evoluční náhrada, ale věci se vyvinuly poněkud jinak. Momentálně asi největší kandidát na titul “Twitter replacement”. Používá jiné protokoly, než Mastodon (AT protokol), teoreticky umožňuje decentralizaci aj. ale prakticky zatím existuje jenom jediný Bluesky server. Fakt je, že i mnoha významnými (bývalými) uživateli Twitteru je Bluesky promován jako jeho náhrada.
Poslední tři sítě se spolu umí nebo by mohly umět propojit (federovat). Částečně používají stejný protokol a federace je tak dána spíš obchodním rozhodnutím Meta (Threads a Mastodon), částečně existují nebo se připravují propojení (bridge pro Bluesky a Mastodon).
Co si vyberete je na vás, Bluesky je nejvíc podobný Twitteru a najdete tam víc uživatelů, Mastodon je nekomerční by design a spíš na něm najdete technicky zdatnější uživatele.
Mastodon Link to heading
Více obecných informací najdete na wikipedii.
Tohle je skvělý úvod od Petra Koubského (článek jsem pro vás odemkl): Utíkáte z Twitteru? Mastodon je jiný svět, kde se lidé cítí dobře. Aspoň zatím.
Pokud chcete s Mastodonem začít, doporučuji uživatelskou příručku, kterou sepsal jeden z prvních a aktivních uživatelů českého mastodonu. Nebo jiný zdroj informací: jak začít rychle používat Mastodon, resp. celá kniha o Mastodonu.
Přehled českých Mastodon serverů 2024 vám může napovědět, kde se zaregistrovat.
Mastodex - seznam českého Mastodonu a Fediverse.
BlueSky Link to heading
Více obecných informací najdete na wikipedii.
Opět (odemčený) úvod, od jiného autora: Nabírá milion lidí denně. Proč se Bluesky stalo místem pro lidi, kterým chybí starý Twitter.
Pokud chcete s Mastodonem začít, doporučuji naprosto vyčerpávající český návod v podání Bsky.cz. Mrkněte třeba na starter packy, předpřipravené seznamy zajímavých účtů. (Další např. blueskydirectory.com.)
EFF (Electronic Frontier Foundation) sepsala nějaké informace o původu a pozadí Bluesky ve článku What You Should Know When Joining Bluesky.
O propojení mezi Bluesky a Mastodonem jsem se už zmiňoval, zde jsou nějaké detaily: Use ‘Bridgy Fed’ to Connect Mastodon and Bluesky. Nicméně mám pocit, že toto i jiná řešení jsou spíš dočasná a že aby to propojení mohlo fungovat a zvládalo propojení v dostatečném objemu, bude muset být mnohem robustnější; otázkou je i kdo to bude platit.
Ostatně business model sítě Bluesky je zatím poněkud nejasný; co ale je jasné, Bluesky bude potřebovat příjmy, aby mohl provozovat celou infrastrukturu.
Zajímavé u Bluesky je, že můžete mít vlastní “handle” tedy username (jako na Twitteru jmeno@twitter.com) - How to verify your Bluesky account.