Proč upgradovat Link to heading
Jako svůj domácí laptop používám už mnoho let Lenovo ThinkPad Edge E330.
Dávno to ale není žádný jinoch: Intel i5-3230M, 8 GB RAM, TFT HD displej; jediný pořádný update za ty roky byl 512 GB SSD disk (ale pořád přes SATA) a asi čtyři náhradní baterky, které se navíc čím dál hůř shánějí. A z těchto důvodů, ale i kvůli celkovému mechanickému zchátrání, jsem se rozhodl pro upgrade.
Výběr hardware Link to heading
Lenovo! Chvíli jsem sice koukal i po jiných značkách, ale v tomto jsem spíš konzerva. Používám Ubuntu Linux a říká se, že prakticky cokoliv z řady Lenovo ThinkPad má výbornou podporu v Linuxu. (S výjimkou extra nových výstřelků, ale ty nechci.) Ještě jsem pokukoval po Dellu, ten to taky s Linuxem umí, ale jsem prostě zvyklý na to Lenovo.
Pokud jde o použití, jsem velmi nenáročný skoro-už-ne ajťák :) Mou asi nejnáročnější činností je internet, občas nějaké filmy nebo obecně multimedia, komunikace s lidmi, zkrátka to, co se obvykle v inzerátech označuje s jistou mírou pohrdání jako “kancelářská práce”.
Můj výběr nakonec padl na Lenovo ThinkPad L13 Yoga G4 a zatím to vypadá, že jsem si vybral dobře.
Konfigurace Link to heading
- Oficiální web Lenovo.
- Recenze o něco silnější verze na NotebookCheck.
Lenovo ThinkPad L13 Yoga G4 - samozřejmě je to ThinkPad kvůli kompatibilitě s Linuxem. To vyšlo a dobrou pověst ThinkPadů tímto potvrzuji. Tenhle je navíc hybrid s Yogou, takže má dotykový displej. Nad tím jsem chvíli váhal, není to nic, co bych potřeboval, ale dotykovost mi nevadí a může to být docela chytlavá vlastnost :) a i vzhledem k ceně jsem do toho šel.
AMD Ryzen 3 7330U - jasně, žádný trhač asfaltu, ale proti mému dosavadnímu šrotíkovi pořád slušných pár set procent výkonu navíc (viz např. zde). Měl by být úsporný a tím pádem snad bude dobrá i výdrž na baterku; to se uvidí časem. Intel jsem nechtěl, protože… no… Intel to dneska nemá lehké, dohánějí jej mnohé chyby z minulosti, a já takové chyby v laptopu nechci.
AMD Radeon Graphics - nevím, jaký přesně model, ale je mi to celkem fuk. Hry nehraju a u grafické karty mi stačí, že zobrazuje co má a zvládá nějakou základní hw akceleraci přehrávání - a tahle věc je naprosto spolehlivě o parník lepší, než co jsem měl dosud. Trošku jsem čekal nějaké trable kvůli ovladačům, ale všechno funguje na první dobrou.
RAM 16GB DDR4 - dnes asi minimum. Toto je zároveň největší slabina laptopu: paměť je napevno připájená na desce a nedá se upgradovat. Po nějakém uvažování jsem si ale řekl, že 16GB přece musí stačit každému… no mně určitě, a nejspíš na dlouho.
13.3" IPS multitouch antireflexní 1920 × 1200 - formát 16:10, lesklý (protože dotykový), žádný mrtvý pixel. Také dotyk v Linuxu funguje - ne na první dotyk, ale to může být nějaká ochrana proti nechtěným dotykům. V laptopu je vložené dotykové pero Wacom, Linux jej opět poznal a umí s ním pracovat. Já ovšem nejsem grafik, takže na první dobrou nevím, co s ním :)
WiFi 6E - laptop tím předběhl můj router Turris Omnia, takže si píšu na nákupní seznam “WiFi 6 upgrade pro Omnii”.
Čtečka otisků prstů - a to v zapínacím tlačítku. To je dost zapuštěné, předpokládá, že kvůli snadnému nahmatání tlačítka ve tmě (kontrolka je vedle tlačítka) a pozicování prstu pro spolehlivé snímání. Na rozdíl od Windows, kde se otiskem potvrzuje všechno, používám (zatím?) otisk prstu jenom na přihlášení. Pro instalace software aj. musím pořád zadávat heslo, ale tak mi to vyhovuje.
Podsvícená klávesnice - další dobrý důvod pro upgrade. Je to tradiční skvělá klávesnice ThinkPadů a píše se na ní jako po másle.
Velký touchpad - proti šrotíkovi snad dvojnásobně velký - což je super, ale ještě mě zrazuje hmatová paměť z menšího touchpadu. Hardwarová tlačítka nad touchpadem navíc nejsou moc hmatově rozlišená, takže se bloudící prsty nemají čeho chytit. Multitouch gesta zvládá s přehledem.
Baterka - uživatelsky nevyměnitelná, jako dnes vlastně u všech laptopů. Škoda, ale holt si za pár let zacvičím se šroubovákem (8 šroubků a zatím neznámý počet křehkých plastových paciček se už těší).
Webkamera - fádní 720p s tím mechanickým šoupátkem pro ochranu soukromí. Gut!
Další poznámky Link to heading
V Ubuntu je Firmware Updater, a ten mi ukázal v mém laptopu nějakých 14 zařízení a pro dvě z nich už mi nahlásil a provedl update firmware. Tohle je hlavní důvod, proč jsem šel po ThinkPadu: podpora pro Linux opravdu funguje, i když v Ubuntu Certified databázi tento konkrétní model vůbec není.
Velmi se mi zamlouvá vyšší displej, na laptopu na filmy zase tak moc nekoukám a na cokoliv jiného je vyšší displej lepší.
V Ubuntu (resp. Waylandu nebo Gnome nebo ve všech dohromady) výtečně funguje “fractional scaling”, takže mám nastaveno 125 % a jsem maximálně spokojený - s tím bývaly taky spojené jisté potíže a jsem moc rád, že už nejsou.
Zakoupeno na LenovoShop.cz bez OS (což mi samozřejmě udělalo radost) a s tříletou zárukou.
Prozatímní závěr Link to heading
S novým laptopem se sžívám a pravděpodobně časem nasdílím i nějaké další zkušenosti.